Niedziela, 24 maja 2015r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
Szczegóły aktualności
Bohaterowie, a nie zbrodniarze
Dodano: 2012-03-02 15:47:42

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież Jagiellonki postanowiła odsłonić tablicę upamiętniającą Stefana Bronarskiego, absolwenta liceum.

4 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 roku, w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli to: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Fakt ten, uznaje się za zakończenie funkcjonowania polskiego podziemia niepodległościowego.

   

Z tej okazji, do pamięci lokalnej, przywrócono wczoraj komendanta Okręgu XXIII NZW Mazowsze Zachodnie, żołnierza Tajnej Armii Polskiej, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – Stefana Bronarskiego. Urodził się on w Płocku w 1916 roku. Uczęszczał do Szkoły Ćwiczeń i Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, następnie rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego naukę przerwał wybuch II Wojny Światowej. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Po 1945 roku pozostał zakonspirowanym żołnierzem antykomunistycznym, walczącym o całkowitą suwerenność państwa polskiego. 26 września 1948 r. został aresztowany przez UB i oskarżony o udział w "nielegalnych organizacjach AK i NSZ", współpracę z Niemcami i walkę z Gwardią i Armią Ludową. Został skazany na pięciokrotną karę śmierci, którą wykonano 18 stycznia 1951 roku w więzieniu mokotowskim.

W akademii, którą zorganizowano na szkolnej auli uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Nowakowski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Jan Jerzy Ryś, proboszcz Stanisławówki Stanisław Szestowicki oraz członkowie rodziny Stefana Bronarskiego – chrześniak Zbigniew Przybyłowski i jego siostra Bożena Przybyłowska.

   

- Ta szkoła, która działa już przeszło 100 lat, pokazuje jak należy wychowywać. – powiedział dyrektor liceum Mirosław Piątek – Ukłon ode mnie w kierunku nauczycieli i was droga młodzieży za to, że rozumiecie, co to znaczy tradycja oraz co to znaczy pamięć. Jesteśmy dumni, że to od was wyszła inicjatywa odnośnie tej dzisiejszej uroczystości i odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stefana Bronarskiego.

Zgromadzeni w auli odsłuchali wykładu na temat bohatera. Wygłosił go zaproszony historyk IPN Jacek Pawłowicz. Odegrane zostały również pieśni patriotyczne oraz odczytano utwory Kaliny Maćkowskiej, która napisała cykl wierszy o Bonarskim. Po uroczystości goście zeszli do głównego korytarza szkoły i po odśpiewaniu hymnu Polski, prezydent Nowakowski odsłonił pamiątkową tablicę.

   

Pomysłodawczyniami projektu są Regina Dąbkowska i Agnieszka Urbańska, uczennice klasy maturalnej L.O im. Władysława Jagiełły. – Zaczęłyśmy szperać w Internecie i bibliotece szkolnej w celu znalezienia informacji o Stefanie Bronarskim. Zgłosiłyśmy się potem do pana Felczaka z pytaniem, czy chciałby nam pomóc wykonać ten projekt. Zgodził się bez zastanowienia. Starałyśmy się wyszukać jak najwięcej informacji o naszym bohaterze. Chodziłyśmy do Muzeum Mazowieckiego, Książnicy Płockiej, byłyśmy nawet w siedzibie IPN. – powiedziały Portalowi maturzystki – Na pomysł wpadłyśmy na początku roku szkolnego i od wtedy zaczęłyśmy organizować całe wydarzenie. Nie bałyśmy się, że będzie to mało popularne. Grecja i Rzym to rutyna na lekcjach historii, a Żołnierze Wyklęci są zapominani i często w ogóle się o nich nie mówi. Komunizm namieszał ludziom w głowach, a my chciałyśmy przywrócić pamięć bohaterom, którzy byli nazwani zbrodniarzami.

Paweł Felczak, nauczyciel historii i koordynator projektu, wyjaśnia czemu zaangażował się w pomysł jego podopiecznych – Mój dziadek walczył o Płock w 1920 roku, a ojciec przebywał na wybrzeżu w 1970. Myślę, że o takich osobach, jak Stanisław Bronarski, trzeba i warto pamiętać. Dziewczyny nie potrzebowały jakiejś ogromnej pomocy, ponieważ same były bardzo zaangażowane. Ja również się dużo nauczyłem uczestnicząc w projekcie.

Komentarze

Od redakcji:

" Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym."
                                                                 - Brian Tracy